В последно време благодарение на многото информация и възможностти за интернет влияние се забелязва бум на „добрите“ хирурзи повсеместно.
Дали това е така в действителност?
На изнесената скоро лекция на конгреса на Ендоскопската Асоциация по Лапароскопска Хирургия в Лондон темата бе засегната от настоящият президент на организацията Проф. д-р Йап Боньер, Холандия, както и от пионера на лапароскопската хирургия сър Алфред Кушиери.
Оказва се, че за да се обучи един лапароскопски хирург са нужни огромни ресурси.
По данни на проучване за обучението на лапароскопски хирург са нужни 30 000 часа, за сравнение за обучението на пилот са нужни около 20 000 часа, а за обучението на китарист около 15 000 часа.
Това включва и достигането на постоянно ниво на т.нар. обучителна крива – понятие, използвано за обучителни цели при хирурга.
Разбира се това коства и много средства.
Защо е необходимо това?
За да може пациента, лягайки на операционната маса да се събуди с правилният обем операция и правилното лечение.
Разбира се в този процес се включват водещи специалисти, тренажорни програми, обучение на животни в оторизирани центрове.
За да стигне един хирург до това ниво той неимоверно инвестира пари и време, много време.
И всичко това стои в неговото портфолио, неговата автобиография.
От друго изследване в САЩ е установено, че най – често погрешни ходове по време на операция не стават поради непознаване на анатомията от страна на хирурга или от теоретично непознаване на техниката. Такива стават най – често при състояния, свързани с необходимост от спешно взимане на решение от мозъкът на хирурга.
Установено е, че при липса на достатъчно информация (каквато е лапароскопската хирургия поради липса на чувство за допир, опън и натиск) мозъкът взима решения на базата на натрупаната информация в дълготрайната памет.
А такава информация се натрупва с времето. Необходими са голям брой асистенции, държане на камерата докато един хирург може да поеме ролята на оператор.
Поради тези а и други обстоятелства е необходимо хирургът, който сте избрали да е „добър“.
Разбира се, на всеки му се иска да е най – добрият и в сегашните условия нищо не му коства да го твърди.
Но всеки пациент трябва внимателно да подбира лекарят си.
Понякога липсва достатъчно информация, понякога няма време за съпоставка.
Но това е важно, и би следвало да се взима предвид преди Вие, уважаеми пациенти да се окажете на операционната маса.